KALENDÁŘ SBĚRU 33 LÉČIVÝCH ROSTLIN  - zdarma ke stažení zde 

Schüsslerovy tkáňové soli

Doplňte tělu minerály, které mu chybí, aby mohlo zase správně fungovat

Bez minerálů to nejde, bez nich nemůže naše tělo správně fungovat, a protože si je tělo neumí samo vyrobit, musíme mu minerály v dostatečném množství dodat.

Většina lidí má bohužel minerálů nedostatek. Tělo je chytré a dává tento nedostatek najevo nejdříve často jen lehce, třeba různými znaky ve tváři. Pokud na to nereagujeme, tak i razantněji, prostřednictvím různých nemocí.

Co jsou Schüsslerovy tkáňové soli

Schüsslerovy minerální / tkáňové soli jsou sloučeniny minerálů, které jsou v těle běžné a nezbytné pro jeho správné fungování. Slouží k doplnění deficitů minerálů a pomáhají tělu, aby je umělo ze stravy a dalších zdrojů lépe využít a vstřebat.

Není jenom důležité minerály doplnit, je také důležité, doplnit minerály v takové formě, kterou tělo snadno vstřebá a nebude ho zbytečně přetěžovat.

Ideální je získat dostatek minerálních látek v potravě, což je ale v současné době docela problém. Navíc stres, životní styl a nemoci odčerpávají z těla mnohem více minerálů, než mu dodáváme a pak se z toho stává bludný kruh.

Víte, že za každou nemocí stojí i nedostatek minerálů v těle?

Toto zjištění není žádná novinka, už v 19. století Dr. Schüssler zjistil, že zdraví buňky, a tím i celého těla, závisí na dostatku minerálních solí v těle. Určil 12 základních minerálních solí v krvi a v tkáních, které jsou pro naše zdraví nezbytné.

Dr. Schüssler také zjistil, že všechny minerální soli se v tkáních vyskytují ve velmi malém množství a je správné, je i v tomto malém množství doplňovat, protože buňka takové látky vyhodnotí jako "svoje" a je schopna je vstřebat. Narozdíl od vysokých dávek minerálních solí, které se často podávájí.

A to je důvod, proč jsou Schüsslerovy soli tak účinné:

Minerální sůl obsahují v nízkých dávkách a v homeopatickém ředění a proto se lehce vstřebávají a rychleji obnovují funkce a rovnováhu v těle.

Schüsslerovy tkáňové soli

Schüsslerovy soli jsou:

 • přírodní
 • jednoduché na užívání
 • účinné
 • bezpečné
 • bez nežádoucích účinků
 • nazatěžují organismus

Schüsslerovým solím se říká různě, můžete se setkat s těmito názvy:

 • tkáňové soli
 • buňkové soli
 • minerální soli
 • biochemické soli
 • soli života

Na co Schüsslerovy tkáňové soli pomáhají

Jednoduše řečeno, téměř na všechno - na akutní, lehčí i těžší onemocnění, chronické potíže, preventivně k podpoře zdraví nebo jako doplňková léčba k léčbě klasické.

Nejčastějši se užívají:

 • na podporu imunity
 • po nemoci pro rychlou regeneraci
 • při stresu a vyčerpání
 • při bolestech hlavy a migrénách
 • na zmírnění nervozity a nespavosti
 • na detoxikaci těla
 • při padání vlasů, lámavých nehtech
 • na zlepšení pleti - akné, ekzémy, při předčasných vráskách
 • při zažívacích obtížích
 • při dně, revmatu
 • při silné, slabé, bolestivé mentruaci
 • na problémy v přechodu - návaly horka, pocení
 • při špatném soustředění a paměti
 • při osteoporóze
 • při růstových bolestech
 • při bolestech různého druhu
 • a na mnoho dalších onemocnění

Schüsslerovy soli jsou bezpečné i pro těhotné a kojící ženy.  Mohou je užívat lidé v každém věku, včetně kojenců a starších lidí. S věkem se bohužel množství minerálů v těle snižuje, a proto je jejich doplňování velmi důležité.

Minerální soli se mohou užívat i s ostatními léčivy anebo homeopatiky.

Nejdůležitější není to, co jíme,

ale to, co tělo opravdu vstřebá a co dojde až do buňky

Jak Schüsslerovy soli správně vybrat

Každá z 12ti minerálních solí má své specifické vlastnosti a používá se na určité zdravotní potíže. Orientovat se v nich může být ze začátku trochu obtížné a proto jsem pro vás vytvořila zdarma přehledný Tahák:

Tahák Schüsslerovy tkáňové soli a jejich základní použití.

Najdete v něm 7 nejčastějších použití u každé soli.

Tahák budete mít vždy po ruce a bude vám sloužit jako jednoduchý průvodce při výběru té nejvhodnější minerální soli pro vás.

Tkáňové soliKapka vitality - Tahák Schüsslerovy minerální tkáňové soli

Přehled Schüsslerových solí a jejich oblast užití:

č.1    Calcarea Fluorica  -  elasticita

č.2    Calcarea Phosphorica  -  kosti a zuby

č.3    Ferrum Phosphoricum  -  první pomoc

č.4.   Kalium Muriaticum (Chloratum)  -  sliznice

č.5.   Kalium Phosphoricum  -  mysl a nervy

č.6.   Kalium Sulphuricum  -  pokožka a epitel

č.7.   Magnesia Phosphorica  -  bolesti, křeče

č.8.   Natrium Muriaticum (Chloratum)  -  rovnováha vody

č.9.   Natrium Phosphoricum  -  acidobazická rovnováha

č.10. Natrium Suplhuricum  -  vylučování odpadních látek

č.11  Silicea  -  vlasy, nehty, kůže

č.12  Calcarea Sulphurica  -  čistící procesy

Soli se podle potřeby také vzájemně kombinují. Nejčastěji doporučuji kombinaci 3-5 solí, podle aktuálního stavu klienta a také podle toho, co mi prozradí  Tvářová diagnostika, kterou pro výběr nejvhodnější kombinace minerálních solí používám.

Kombinace Schüsslerových tkáňových solí

Na Schüsslerových solích je úžasné to, že když se zkombinují, tak jejich společné působní má větší efekt, než když je použita jenom jedna sůl.  Dokáží tak často vyřešit více problémů najednou.

Vyzkoušet můžete jednu ze základních kombinací:

Posílení imunity

 • Ferrum Phosphoricum
 • Natrium Muriaticum
 • Natrium Phosphoricum
 • Kalium Muriaticum 

Detoxikace těla

 • Natrium Muriaticum
 • Natrium Suplhuricum
 • Natrium Phosphoricum
 • Kalium Sulphuricum

Nejúčinnější kombinace Schüsslerových solí je vždycky ta, která je vybraná na míru konkrétnímu člověku.soli vybírám na základě osobního rozhovoru podle potíží a Tvářové diagnostiky, která podle zabarvení kůže, otoků, vrásek a dalších znaků prozradí, jaké soli danému člověku chybí nejvíce.

Proto je někdy k zmíněným základním kombinacím potřeba ještě nějakou další minerální sůl přidat. Nejčastěji doporučuji kombinaci 3-5 solí

Fascinující na tom všem je jednoduchost:

Doplníme tělu / buňkám potřebné minerální soli, buňky začnou správně fungovat, nastartují se samoléčebné síly organismu a člověk může zlepšit svoje zdraví.

Zdravé buňky vytváří zdravé tkáně, orgány a nakonec celé tělo.

Jak Schüsslerovy soli užívat

Schüsslerovy soli se vyrábí převážně jako tabletky a tak je jejich užívání snadné. Můžeme to udělat několika způsoby:

Rozpustit tabletky v ústech

Tabletky jsou lisované a dobře se v ústech rozpouštějí, zkrátka je snadno vycucáte. Chutnají jako bonbóny, mně připomínají bonbóny Lipo. Děti je mají většinou rády, takže není problém jim je podat. 

Pokud máte tabletek více, nechte je postupně, pomalu v ústech rozpustit. Dojde tak k lepšímu vstřebání přes sliznice. 

Rozpustit tabletky ve vlažné vodě

Tato varianta se mi moc líbí, protože většina klientů má problémy s pitným režimem a tímto způsobem má zaručeno vypití určitého množství tekutin za den. 

Potřebný počet tabletek necháte rozpustit ve sklenici vody nebo v láhvi a pak popíjíte např. během dopoledne. Doporučuje se pít po doušcích a každý doušek podržet v ústech, aby soli mohly lépe vstřebat.

Rozpustit tabletky v horké vodě

To se dělá hlavně se solí č.7 Magnesia Phosphorica, proto se jí také říká Horká sedmička nebo Horké magnésium.

Připravuje se hlavně před usnutím při nespavosti, pro uklidnění nebo v případě akutních bolestí, jako je třeba bolest hlavy. 

Příprava je jednoduchá, 4-8 tabletek (záleží na výrobci) rozpustíte v horké vodě a co nejteplejší pomalu popíjíte. Každý doušek opět chvíli podržíte v ústech pro lepší vstřebávání. Účinek je obvykle rychlý a postup můžete použít i na ostatní soli.

Provést vnější aplikaci přímo na kůži

V případě poranění kůže, včetně popálenin, můžete tabletky rozdrtit v malém množství vody tak, aby vám vznikla kašička a tu aplikovat přímo na postižené místo. Kašičku můžete překrýt gázou nebo plátýnkem. 

Já v případech poranění kůže raději používám homeopatika nebo bylinné obklady, protože mi přijdou v dané situaci jednodušší. 

Jak dlouho je potřeba Schüsslerovy soli užívat

Délka užívání je individuální. Pokud jde o aktuní onemocnění jako je například rýma nebo nachlazení, je doba užívání krátká. 

V případě déle trvajících potíží je většinou potřeba brát minerální soli dlouhodobě, tedy alespoň 3 měsíce. Poté zhodnotit zlepšení a pak případně pokračovat dále v užívání.  V případech, kdy doplňujete vápník, např. při osteoporóze, je většinou potřeba užívat minerální solí mnohem delší dobu.

Ideální je řídit se podle zlepšování potíží. 

Dávkování Schüsslerových tkáňových solí

Pokud si soli koupíte sami a nemáte s nimi ještě dostatečné zkušenosti, řiďte se dávkováním na obalu. Každý výrobce může mít dávkování trochu odlišné.

Já jsem si oblíbila slovenského výrobce Biomineral s.r.o. Jejich výrobky jsou na našem trhu klasifikovány jako doplňky stravy a jsou vyráběny podle tradičních postupů Dr. Schüsslera. Na rozdíl od velkých farmaceutických firem minerální soli vyrábí  v malém objemu - ovšem v maximální kvalitě. Řídí se klasickými postupy a nejdůležitější kroky výroby jsou stále prováděny ručně. Přesto jsou tyto soli cenově dostupné, protože tabletky této značky jsou dvojnásobně velké než je obvyklé, proto stačí užívat poloviční množství.

Oceňuji na nich i to, že jejich minerální soli neobsahují jako nosič laktózu, na rozdíl od většiny ostatních výrobců. 

U tohoto výrobce je doporučené dávkování 3-4 tablety za den, ideálně rozdělit do několika dávek. V případě většího nedostatku dané soli je možné dávkování přechodně navýšit.

Líbí se vám Schüsslerovy tkáňové soli? 

Chcete sestavit kombinaci minerálních solí přesně pro vás, na vaše zdravotní potíže?

Objednejte se na konzultaci.