Kaštany nejsou jenom krásné a příjemné na dotek, ale jde z nich vyrobit skvělý šampon na vlasy nebo také mazání na křečové žíly, revma, dnu i studené nohy a ruce.
Koňský kaštan, správně Jírovec maďal, je strom, ze kterého se dají pro léčebné účely využít květy, kůra a plod. Teď na podzim vám chci ukázat, co z plodů připravuji já.
Kaštánky má rád snad každý, už v dětství jsme je sbírali a vyráběli z nich všelijaká zvířátka. Mnoho z nás si nějaký ten kaštánek také tajně strčí do kapsy a pak si s ním v kapse pohrává. A to je dobře, protože tím si krásně procvičíme a rozpohybujeme prsty.
Kaštany (plody) obsahují v čerstvém stavu tuk, glykosidy, škrob, cukr, bílkoviny, saponiny a další látky. Zejména díky saponinům se z kaštanů dá vyrobit přírodní šampon.
Co budeme potřebovat:
Lněné semínko není nutně potřeba, ale díky němu bude šampon gelovitý, bude se s ním lépe manipulovat a vlasy budou lesklejší.
Kaštany oloupeme a nakrájíme na menší kousky nebo je můžeme nastrouhat najemno. Kaštany a lněné semínko dáme do vody a asi 20 minut vaříme. Necháme vychladnout a klidně několik hodin (nebo do rána) odstát.
Potom přecedíme a můžeme začít používat. Pokud máte delší vlasy, tak toto množství vám bohatě stačí na jednu dávku.
Vlasy myjeme stejně jako běžně koupeným šamponem … vlasy namočíme, naneseme šampon, důkladně promasírujete vlasovou pokožku, spláchneme a opakuje. Osvědčilo se mi takto vlasy omýt 3x. Do posledního oplachu vždy přidávám lžíci jablečného octa, aby se vlas uzavřel a byl lesklejší.
Z plodů se také připravuje tinktura, která se používá zevně jako mazání. Látky, které jsou v plodech obsažené pomáhají mírnit bolesti, chránit před otoky, posilovat žíly a utěsňovat cévy, a tak se skvěle hodí při léčbě žilní nedostatečnosti. Ta se projevuje těžkýma, unavenýma a oteklýma nohama, a to může být spojeno třeba až s křečemi v lýtkách, brněním a svěděním. Mazání pomáhá i při křečových žilách, revmatismu, dně.
Co budeme potřebovat:
Kaštany oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Aby vám šlo loupání lépe, doporučuji kaštany rozkrájet nejprve na čtvrtky a teprve potom oloupat.
Protože tinkturu budeme používat jako mazání, můžeme čistý 60% líh nahradit Francovkou, která se běžně na mazání kloubů a bolavých míst používá. Francovka už 60% líh obsahuje.
Tinkturu necháme 2 týdny stát na světlém místě a každý den promícháme. Potom přefiltrujeme a nastrouhané kaštany vymačkáme.
Jak tinkturu používáme:
Bolavá místa mažeme podle potřeby a teple zabalíme. Pokud by vám mazání vysušovalo kůži, natřete ji mezi aplikacemi mastným krémem.
Tinkturu můžeme také používat ve formě obkladů a tady doporučuji si ji naředit v poměru 1 čajová lžička tinktury na 100 ml vody. Přikládat můžeme 2x denně na cca 15 minut.
Při žilních chorobách je ale také velmi důležitá strava, doplnění minerálních látek a také dostatek pohybu.
Užijte si krásné chvíle při sběru kaštanů i přípravě domácích léčivých prostředků.
Jolana 🍀