Šípkové víno je lahodný nápoj s jemnou chutí, nádhernou barvou a vůní, připomínající nám podzim a časy dávno minulé.
Šípkové víno se připravuje z plodů růže šípkové, která ale svoje plody nedává jen tak zadarmo. Cesta k nim je trnitá a někdy i trochu bolavá, ale nasbírat si šípky, určitě stojí za to. Když se víno povede, odměna je opravdu lahodná a vše je zapomenuto.
Šípky jsou přírodní zásobárnou vitamínu C, mají ho dokonce mnohem více než citrusy. Kromě vitamínu C obsahují i jiné vitamíny (A, E, K) a antioxidanty (flavonoidy a karotenoidy) a také minerály (např. železo, vápník a hořčík), pektiny a další prospěšné látky.
Šípky se používaly už ve starověku, hlavně v oblastech dnešní Evropy, Asie a severní Afriky. Keltové a Germáni pravděpodobně byli mezi prvními, kteří šípky sbírali nejen jako potravu, ale i k výrobě nápojů. Vinné nápoje z plodů a bobulí byly v této době běžné, protože fermentace pomáhala uchovat potravu na zimu, kdy byly čerstvé plody nedostupné. Dnes je šípkové víno spíše specialitou a domácím produktem.
Na 3,2l lahev (která je na obrázku) budeme potřebovat:
Vodu převaříme a rozpustíme v ní všechen cukr a necháme vychladnout. Mezitím omyjeme šípky, osušíme a zbavíme bubáčků. Je lepší bubáky odstranit, mohly by plesnivět a také se tím šípky trochu „otevřou“ a budou tak mít lepší kontakt s vodou. Chloupků se bát nemusíme, ty se ze šípků uvolňovat nebudou.
Šípky nasypeme do sklenice, zalijeme cukrovou vodou (sklenice by neměla být plná), přidáme kvasinky nebo kvasnice, zamícháme a zavážeme potravinářskou folií, aby k nim nemohl vzduch.
Můžete šípky dát samozřejmě i do demižonu a vše potom uzavřít kvasnou zátkou. My jsme si vždy vystačili s obyčejnou lahví a postupem, který tady uvádím.
Lahev dáme na tmavší, chladnější místo. Druhý až třetí den od naložení se začnou objevovat bublinky (viz foto níže) a to znamená, že fermentační proces začal. Víno si od této doby bude jemně „povídat“. Když k lahvi přiložíte ucho, uslyšíte ho. 😉
Asi čtvrtý den se potravinová folie vypoukne, je to díky uvolňujícímu se oxidu uhličitému. V tuto chvíli folii na jednom místě opatrně propíchneme špendlíkem, aby měl plyn kam unikat.
Lahev jsme nenaplnili až po okraj proto, že během fermentace se hladina zvedne a dokonce může i trochu tekutiny vytéci ven. Proto je dobré dát teď pod lahev třeba hluboký talíř, abychom si nezničili nábytek.
Víno necháme v klidu 6-7 týdnů a poté ho opatrně slijeme přes plátýnko do čisté lahve. Pokud se vám bude zdát málo sladké, můžete k němu přidat cukerný roztok.
Lahev opět uzavřeme potravinářskou fólií a necháme ještě několik týdnů uležet.
Pak už víno jenom stočíme opatrně do lahví a užíváme si jeho lahodnou chuť. To loňské bylo tak výborné, že jsem ho zapomněla vyfotit. 😀
Šípky, které nám po slití prvního vína zbyly, určitě nevyhazujeme. Uděláme si z nich ještě druhou várku, tzv. druhák.
Šípky dáme do čisté lahve a zalijeme cukerným roztokem, který si připravíme z:
Vychladlý roztok nalijeme na šípky, přidáme trochu kvasinek nebo sušených kvasnic, opatříme potravinářskou fólií a necháme kvasit dalších 6-8 týdnů.
Pak opět opatrně scedíme přes plátýnko nebo třeba kávový filtr a necháme v lahvi dojít.
Toto druhé víno je možná ještě jemnější a lepší, než to první.
Vyzkoušejte ho a napište mi, jak se vám povedlo. Pokud máte nějaký svůj vyzkoušený recept, napište nám ho.
Z šípků můžeme připravit mnoho dobrých a zdravých věcí, jako jsou například šípky naložené v medu. Je to vynikající přírodní lék na nachlazení, chřipky, bolení v krku a na podporu imunity.
Tak na zdraví!
Joli 🍀