KALENDÁŘ SBĚRU 33 LÉČIVÝCH ROSTLIN  - zdarma ke stažení zde 

Kouzlo mydlice – Domácí recept na šampon pro lesklé a zdravé vlasy

16.11. 2023252x0

Vaše vlasy si zaslouží to nejlepší. Vyzkoušejte jednoduchým recept na domácí šampon a vydejte se na cestu k zářivým a krásným vlasům.

Tento rok jsem poprvé vyzkoušela výrobu domácího šamponu z mydlice lékařské a jak jsem slíbila, podělím se s vámi o  zkušenosti a výsledek.

Mydlice lékařská má pověst šetrné bylinky vhodné pro péči o vlasy a o pokožku. Obsahuje saponiny, které mají čistící schopnosti a s vodou vytváří jemnou pěnu, což usnadňuje odstranění nečistot a mastnoty z vlasů.

Na výrobu šamponu se používá jak kořen, tak v létě i nať. Já jsem teď na podzim použila čerstvě vykopaný kořen. 

Kořen mydlice má hnědočervenou barvu na povrchu, uvnitř je světlý. Pokud na něj půjdete, určitě si vezměte rýč a motyku. Tak jako všechny kořeny, je potřeba ho před použitím důkladně omýt. 

Existuje ale i jednodušší cesta, jak můžete kořen získat, a to koupit ho na internetu nebo v bylinkářství. Tam si ho ale pravděpodobně budeme muset objednat, protože jsem zjistila, že jenom málokde ho mají na skladě, protože je o něj malý zájem.

Jak domácí šampon z mydlice lékařské vyrobit

Já jsem postupovala následovně:

  • cca 70g čerstvého, nadrobno nakrájeného kořene
  • 500 ml vody

Kořen jsem dala do vody, přivedla k varu a nechala 15 – 20 minut povařit. Pozor při vaření trochu pění.

Také jsem vyzkoušela variantu, že jsem kořen nechala přes noc louhovat ve vodě a až druhý den povařila. Neviděla jsem v tom ale žádný velký rozdíl.

Asi 5 minut před koncem varu jsem ještě přidala jednou kopřivu a po druhé listy břízy, které mám nasušené od jara. Můžete přidat klidně obojí.

Odvar jsem nechala vychladnout a slila do skleničky. Ideální je nějaká lahvička s uzávěrem, protože odvar je tekutý a z lahvičky se lépe aplikuje na vlasy.

Jak šampon používat

Tak jako klasický šampon, jenom je potřeba vlasy omýt 3x a před použitím šampon v lahvičce dobře protřepejte, aby se vytvořila pěna. 

Potom vlasy opláchněte tak, jak jste zvyklí. Já do posledního oplachu přidávám vždy lžíci octa, aby se vlas hezky uzavřel a také pro větší lesk vlasů.

Každý může na přírodní přípravky reagovat trochu jinak a tak je dobré šampon vyzkoušet a pozorovat, jak na to něj vaše vlasy reagují. Moje byly v pohodě a vypadají, že se jim tenhle šampon líbí. 

Pokud ale víte, že máte citlivou pokožku hlavy, je lepší provést test citlivosti na malé části pokožky, abyste se ujistili, že vám šampon nezpůsobí podráždění.

Tento test doporučuji udělat i v případě, že máte barvené vlasy. Před prvním použitím  si raději udělejte test na menším pramínku, abyste zjistili, zda šampon neovlivňuje barvu vašich vlasů. Já jsem zatím žádný problém s barvou neobjevila.

Skladování šamponu

Já jsem neměla co skladovat, protože připravené množství mi stačilo na jedno omytí hlavy. 

Doporučuje se přebytek šamponu skladovat v chladu a temnu, kde by měl vydržet 5-7 dní, ale vyzkoušené to nemám.

Výroba přírodních produktů je pro mě vždycky zábava a také dobrodružství. Někdy to chce trochu experimentovat, než si najdete to optimální pro sebe, v tomto případě pro vaše vlasy, ale stojí to za to.

Užijte si výrobu a napište mi, co na šampon říkají vaše vlasy.

Jolana 🍀

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů