KALENDÁŘ SBĚRU 33 LÉČIVÝCH ROSTLIN  - zdarma ke stažení zde 

Jetel luční – zázračná bylina pro ženy 45+

16.9. 2023436x0

Jetel luční má široké použití, je ale naprosto skvělou léčivou bylinkou pro ženy, které jsou před přechodem nebo v období přechodu a menopauzy, protože pomáhá mírnit nepříjemné projevy jako jsou třeba návaly horka nebo psychické potíže, které mohou ženy v tomto období zažívat.

Co je na jeteli lučním tak výjimečného?

Jeho růžové květy připomínají bambulky a nejdou na louce přehlédnout. Stejně tak nejdou přehlédnout ani dary, které nám tato léčivá bylinka nabízí pro naše zdraví.

Jetel luční je zdrojem:

 • flavonoidů, 
 • cholinu
 • vitaminů A, C, B1, B3, E
 • minerálů jako je vápník, hořčík, sodík, železo, fosfor a chrom…
 • saponinů
 • silic 
 • lecitinu 
 • kyseliny salicylové
 • tříslovin  a dalších látek.

Během věků bylo v herbářích a lidovém léčitelství zaznamenáno, předáno a vyzkoušeno, že tato bylinka má pozitivní vliv na:

 • dobrý stav kostí
 • působí příznivě na srdce a krevní tlak
 • reguluje hladinu cholesterolu
 • zlepšuje metabolismus
 • harmonizuje lymfatický systém
 • má močopudné účinky
 • detoxikuje tělo, pomáhá odstraňovat toxiny a čistit krev
 • blahodárně působí na drobná poranění na kůži, ale také na ekzémy a akné 
 • má dezinfekční účinky a ty jsou využívány při nachlazení, chřipkách, kašli
 • podporuje trávení, působí příznivě při infekci trávicího systému, hlavně při kolikách, průjmech, zvracení, nevolnosti.

Jetel luční léčivá bylinka pro ženy 45+

Jetel luční je výbornou bylinkou pro ženy

V poslední době se o něm mluví hlavně ve spojení se ženami a obdobím menopauzy, protože v jeteli lučním byly objeveny fytoestrogeny, které jsou podobné ženským hormonům estrogenům, a kterých ženské tělo od určitého věku produkuje méně. 

Snížená hladina estrogenů se může (ale také nemusí) projevovat různými obtížemi, jako jsou návaly horka, nespavost, motání hlavy, změna nálad, stres, podrážděnost, plačtivost, řídnutí kostí, ztráta pružnosti nejen kůže, ale třeba i kloubů, problémy s krevním oběhem, vyšším cholesterolem…..

Jetel jako léčivá bylinka dobře působí i na zánětlivé výtoky u žen. Výtažky z červeného jetele podporují přirozený hormonální cyklus ženy, což se hodí nejen v menopauze, ale i tehdy, pokud máte nepravidelnou či velmi silnou a bolestivou menstruaci. V období puberty pomáhá dívkám jak srovnat měsíční krvácení, zmírnit výkyvy nálad, tak také třeba s akné.

Jak vidíte, důvodů, proč bychom my ženy měly zařadit jetel luční do každodenního života je mnoho. Nejlépe je to udělat v podobě bylinkového čaje nebo obkladů. Jeho hlavičky se ale dají použít třeba i do salátů.

Jak připravit čaj z jetele lučního 

Já čaj připravuji v podobě nálevu, kdy 10 – 12 hlaviček čerstvé nebo sušené bylinky zaliji 0,5l vroucí vody a nechám cca 10 minut přikryté louhovat. Čaj piji teplý.

Čaj má jemnou, příjemnou chuť. 

Tento nálev můžete použít i na ošetření kůže, na ekzémy a akné nebo jenom tak, pro osvěžení pleti. Pleť potřete, nechte uschnout a už ji neomývejte.

Čaj se může vnitřně užívat dlouhodobě a je to dokonce potřeba, aby se mohl projevit účinek bylinky. Přesto má i svá omezení.

Omezení pro užívání

Nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám a dětem do tří let. Ve větších množstvích se nedoporučuje lidem, kteří mají poruchu srážlivosti krve.

Některé látky, které jetel luční obsahuje, by se mohly vzájemně ovlivňovat s některými antikoncepčními přípravky nebo s jaterními léky. 

Vždy je potřeba konzultovat užívání s lékařem.

Kde jetel najdete 

Jetel je u nás běžnou bylinou a najdete ho na loukách, polích, pastvinách v různých nadmořských výškách. 

Kdy můžete jetel luční sbírat

Od jara do září, protože tato bylinka kvete během celého tohoto období. Jakmile je louka posekaná, jetel opět vyroste a začne znovu kvést.

Sběr, sušení a skladování

Sbírejte je plně rozkvetlé a zdravé květy, které můžete uštipovat za květem i s kouskem stonku a nevadí, když květy uštípnete i s několika přilehlými lístky.

Hlavičky jetele jsou náchylné na pomačkání a hnědnutí, proto buďte opatrní už při jeho sběru. Z vlastní zkušenosti vám mohu doporučit, abyste bylinku sušily pečlivě rozprostřenou v jedné vrstvě, při pokojové teplotě, ideálně na tmavším místě, ne na slunci.

Uchovávejte v dobře uzavíratelné láhvi, nejlépe zábrusové nebo ve sklenici s gumičkou. Jetel je náchylný na vlhkost.

O této léčivé bylince by se dalo psát ještě dlouho. Podrobněji se mu budu věnovat v kurzu o bylinkách pro ženy, který právě dokončuji.

Ale ještě nesmíme zapomenout na jeden zázrak, který jetel luční umí. 🙂 Jako čtyřlístek je symbolem štěstí a ochrany pro toho, kdo ho při sobě nosí.

Krásný bylinkový den,

Jolana

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů