Mateřídouškový sirup s medem je výborný na rýmu, zánět dutin i dráždivý kašel

1.10. 20231371x0

Připravte si sami domácí mateřídouškový medový sirup, je to jednoduché. Sirup je lahodný a výborný při virózách, kašli, zahlenění, zánětu dutin, dýchacích a žaludečních potížích i únavě.

Mateřídouška je bylinka, která blahodárně působí při rýmě, zahlenění, zánětu dutin.

Na co se mateřídouška osvědčila

Mateřídouška je staletími prověřená bylinka a je známo mnoho jejích pozitivních účinků na naše zdraví. Kromě jiného působí blahodárně při rýmě, zahlenění, zánětu dutin, zánětu průdušek, astmatu nebo třeba dráždivém kašli a tyto její vlastnosti nás budou při výrobě sirupu zajímat nejvíce.

Mateřídouška ulevuje i při žaludečních potížích a ty se občas s velkým zahleněním mohou objevit.

Tato voňavá léčivá bylinka také přináší klidný spánek a celkově uklidňuje, což může být v případě nepříjemných projevů onemocnění velký bonus.

Mateřídouška je sice drobná, ale velmi silná bylinka a proto se to s jejím užíváním nemá přehánět. Není dobré ji používat dlouhodobě a ve velkých dávkách! Některé látky obsažené v mateřídoušce by mohly při užívání v nadměrném množství způsobit zvracení a nevolnost. Nedoporučuje se také těhotným ženám a podávání dětem raději konzultujte s lékařem.

Mateřídouškový medový sirup na rýmu a na kašel
Mateřídouškový medový sirup na rýmu a na kašel

Mateřídouškový medový sirup

Domácí příprava sirupu není vůbec složitá. Aby byl sirup lahodný a co nejvíce léčivý neobsahuje žádný rafinovaný cukr, pouze bylinkový nálev a med.

Mateřídouška a med je výborná kombinace. Samy včelky tuto bylinku milují a tak když kvete mateřídouška, je to na louce velké včelí hemžení. Občas mám pocit, že cítím závan mateřídoušky, když stáčím svůj vlastní med.

Jak mateřídouškovo medový sirup připravit

  • Mateřídoušku dejte do hrnce a zalijte horkou vodou. Vody dejte tolik, aby byly bylinky těsně zalité. Ne více, aby nebylo nálevu příliš mnoho. Potřebujeme mít nálev co nejvíce silný.
  • Nechte několik hodin stát, klidně do druhého dne. Občas můžete nálev promíchat.
  • Poté nálev sceďte, dejte zpět do hrnce a zvažte. Na 1 díl nálevu dejte 2 díly medu a mírně zahřívejte, dokud se med nerozpustí. Abyste zachovali všechny léčivé složky medu, teplota by vám neměla překročit 40 stupňů Celsia.
  • Po spojení obou složek nalijte sirup do dobře vymytých skleniček, uzavřete a skladujte v chladu. Vydrží vám několik měsíců.

Po nějakém čase se může stát, že se na dně skleničky objeví tmavší sedlina. Nemusíte se obávat, je to v pořádku, máte přírodní produkt a to se někdy stává. Stačí jenom sirup protřepat.

Sirup můžete připravit jak z čerstvé, tak sušené mateřídoušky podle potřeby.

Mateřídouškový sirup je účinný při virózách, zklidňuje dráždivý kašel, rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání, pomáhá při zánětech dutin, dýchacích a žaludečních potížích i únavě.

Pokud dodržíte postup, budete mít sirup aromatický a silný. Doporučuji ho neužívat dlouhodobě, pouze při potížích. Těhotné ženy a děti by se měly o jeho užívání poradit s lékařem.

Jestli nemáte mateřídoušku, ale na zahradě si pěstujete tymián, vyrobte si SIRUP Z TYMIÁNU. Tymián a mateřídouška jsou stejného rodu a jak to s nimi opravdu je, píšu v článku zde, kdyby vás to zajímalo https://kapkavitality.cz/…/materidouska-nebo-tymian…/

Pokud budete sirup potřebovat, tak vám přeji brzké uzdravení.

Joli 🍀

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů