Připravte si sami domácí mateřídouškový medový sirup, je to jednoduché. Sirup je lahodný a výborný při virózách, kašli, zahlenění, zánětu dutin, dýchacích a žaludečních potížích i únavě.
Mateřídouška je staletími prověřená bylinka a je známo mnoho jejích pozitivních účinků na naše zdraví. Kromě jiného působí blahodárně při rýmě, zahlenění, zánětu dutin, zánětu průdušek, astmatu nebo třeba dráždivém kašli a tyto její vlastnosti nás budou při výrobě sirupu zajímat nejvíce.
Mateřídouška ulevuje i při žaludečních potížích a ty se občas s velkým zahleněním mohou objevit.
Tato voňavá léčivá bylinka také přináší klidný spánek a celkově uklidňuje, což může být v případě nepříjemných projevů onemocnění velký bonus.
Mateřídouška je sice drobná, ale velmi silná bylinka a proto se to s jejím užíváním nemá přehánět. Není dobré ji používat dlouhodobě a ve velkých dávkách! Některé látky obsažené v mateřídoušce by mohly při užívání v nadměrném množství způsobit zvracení a nevolnost. Nedoporučuje se také těhotným ženám a podávání dětem raději konzultujte s lékařem.
Domácí příprava sirupu není vůbec složitá. Aby byl sirup lahodný a co nejvíce léčivý neobsahuje žádný rafinovaný cukr, pouze bylinkový nálev a med.
Mateřídouška a med je výborná kombinace. Samy včelky tuto bylinku milují a tak když kvete mateřídouška, je to na louce velké včelí hemžení. Občas mám pocit, že cítím závan mateřídoušky, když stáčím svůj vlastní med.
Jak mateřídouškovo medový sirup připravit
Po nějakém čase se může stát, že se na dně skleničky objeví tmavší sedlina. Nemusíte se obávat, je to v pořádku, máte přírodní produkt a to se někdy stává. Stačí jenom sirup protřepat.
Sirup můžete připravit jak z čerstvé, tak sušené mateřídoušky podle potřeby.
Mateřídouškový sirup je účinný při virózách, zklidňuje dráždivý kašel, rozpouští hleny a usnadňuje jejich vykašlávání, pomáhá při zánětech dutin, dýchacích a žaludečních potížích i únavě.
Pokud dodržíte postup, budete mít sirup aromatický a silný. Doporučuji ho neužívat dlouhodobě, pouze při potížích. Těhotné ženy a děti by se měly o jeho užívání poradit s lékařem.
Jestli nemáte mateřídoušku, ale na zahradě si pěstujete tymián, vyrobte si SIRUP Z TYMIÁNU. Tymián a mateřídouška jsou stejného rodu a jak to s nimi opravdu je, píšu v článku zde, kdyby vás to zajímalo https://kapkavitality.cz/…/materidouska-nebo-tymian…/
Pokud budete sirup potřebovat, tak vám přeji brzké uzdravení.
Joli 🍀