Mateřídouška nebo tymián – jaký je mezi nimi rozdíl?

3.10. 2023711x0

Jsou si tak podobní. Také si nejste jistí, jak to s nimi vlastně je? Jestli a jaký je mezi nimi vlastně rozdíl?

Mateřídouška, latinsky Thymus, je rostlinný rod. Mateřídoušek je mnoho druhů a jedním z nich je TYMIÁN OBECNÝ (latinsky Thymus Vulgaris) neboli MATEŘÍDOUŠKA OBECNÁ.

U nás na loukách roste často MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ (latinsky Thymus Serpyllum). Je mnohem nižší než tymián obecný, je plazivá, kvete asi o měsíc později a má trochu jinou barvu, takovou víc do růžova. 🙂

Tymián si většinou pěstujeme na zahradě, bývá vysoký mezi 20-30 cm a nejčastěji ho používáme jako koření.

Sušený tymián a mateřídouška

Mateřídoušky mají podobné léčivé účinky a tak, pokud máte doma tymián obecný neboli mateřídoušku obecnou a používáte ho hlavně jako koření, můžete ho využívat pro své zdraví podobně jako mateřídoušku úzkolistou.

Tymián je uváděn jako silná antibiotická a dezinfekční bylinka, skvěle se hodí na dezinfekci a záněty ústní dutiny. Působí příznivě při virózách, kašli, zahlenění, zánětu dutin, dýchacích potížích, dělá dobře žaludku, posiluje imunitní systém.

Tymián obsahuje například vitamíny a minerály jako je vitamín A, C, E a K, vápník, draslík, fosfor a samozřejmě také thymol, který je antimikrobilální.

Z této léčivé bylinky si můžete připravit čaj, inhalace nebo si vyrobit vlastní domácí tymiánový sirup. Můžete využít recept z minulém článku kde uvádím postup přípravy mateřídouškového medového sirupu.

Stejně jako mateřídouška úzkolistá je i tymián silná léčivá bylinka a není vhodná pro dlouhodobé užívání. Zvlášť opatrné by měly být těhotné ženy a malé děti.

Joli 🍀

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů